دیپلماسی شیردالی!

قبل‌التحریر: این مطلب در صفحه‌ی یک روزنامه‌ی وطن امروز (12 آبان 92) به چاپ رسیده است.

روزی که حسن روحانی و هیات همراهش از سفر پر توجه نیویورک‌شان به تهران بازگشتند و با انتقادات کارشناسان و دلسوزانی مواجه شدند که گفت‌وگوی تلفنی و دقیقه نودی روحانی با اوباما را غیرضروری و بی‌سود و امتیاز برای ایران می‌دانستند، همه منتقدان را به سوغاتی‌ای که همراه خود آورده بودند، توجه دادند که این هدیه دولت آمریکا به ایران و نشان حسن نیت آنهاست. جام شیردالی که گفته شد یک اثر باستانی متعلق به قرن هفتم پیش از میلاد است و از یک قاچاقچی کشف و ضبط شده و حال برای اثبات حسن نیت آمریکایی‌ها به ایرانی‌ها بازگردانده می‌شود. ما باید این حسن نیت را باور کرده و می‌پذیرفتیم اما این میانه یک مشکل کوچک(!) بروز کرد و آن هم اینکه معلوم شد این جام نه یک اثر باستانی متعلق به 700 سال پیش از میلاد، بلکه ساخته‌ای تقلبی و متعلق به 1999 سال بعد از میلاد است. بلی! به همین سادگی، هدیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا قدمت آن را 2700 سال تخمین زده بود، تنها مربوط به 14 سال قبل است؛ دروغی با اختلاف کوچک 2686 سال! همه موضع‌گیری دولت یازدهم در قبال حسن نیت لگدمال شده‌ای که بر سر ایرانی‌ها کوبیده شد، این بود که رئیس سازمان میراث فرهنگی دولت اعلام کرد «از نظر دولت آمریکا این شیء اصل است» و ما باید لاجرم عنان عقل را دست نظر دولت آمریکا که نه، دست احساس شعف و ذوق‌زدگی دولتمردان‌مان می‌سپردیم و فریاد نمی‌کردیم که أیهاالأمرا! پادشاه لخت است... 

*** 

انتقادات به دیپلماسی دولت کم نیست و البته جوابی درخور نمی‌گیرد که هیچ، بلکه مخالفان با برچسب‌ها و تهمت‌ها و تخریب‌ها روبه‌رو می‌شوند و حامیان دولت حتی از یکی دانستن مخالفان با سران رژیم صهیونیستی نیز دریغ نکردند اما حتی اگر نخواهیم تاریخ تعامل ظالمانه آمریکا با ایران را مرور کنیم و از کودتای 28 مرداد و حمایت از پهلوی و صدام و گروهک رجوی و بلوکه کردن دارایی‌ها و تحریم‌های سخت نفتی و دارویی و ترور دانشمندان و هواپیمای ایرباس و... سخن بگوییم، آیا همین تعاملات یکی دو ماه اخیر برای اعتماد نکردن به آمریکایی‌ها کافی نخواهد بود؟! و بد آنکه همین تعاملات اخیر می‌تواند دلیل بدبینی ما به مذاکرات و سبب انتقادات‌مان به دیپلماسی دولت باشد؛ یعنی نیاز چندانی هم نیست خاطرات زمان توقف غنی‌سازی اورانیوم و اجلاس سعدآباد و پلمب‌شدن نیروگاه‌هایمان را مرور کنیم! 

در سفر به آمریکا و مذاکره وزرای خارجه دو کشور و گفت‌وگوی تلفنی دو رئیس‌جمهور که هر دو برای اولین‌بار پس از انقلاب اسلامی اتفاق افتاد، چیزی نصیب ایران نشد جز سیلی از حرف‌ها و واژه‌ها که آن هم راست و دروغش هیچ معادله‌ای را به نفع ما تغییر نمی‌داد و حتی با کمی دقت در ادبیات مطرح شده، نه حسن نیت که عمق زیرکی شیطانی طرف آمریکایی را می‌شد به راحتی دریافت. به‌طور مثال در اوج شعفناکی! اصلاح‌طلبان از اینکه اوباما در نطق مجمع عمومی‌اش غنی‌سازی اورانیوم را به عنوان حقی برای ایران به رسمیت شناخته، وی نه «دستیابی» به غنی‌سازی اورانیوم بلکه صرفا «استفاده» از اورانیوم غنی‌شده را برای ایران به رسمیت شناخت. یعنی آمریکا اجازه می‌دهد ما از کشورهای دیگر اورانیوم غنی‌سازی شده بخریم و استفاده کنیم! نکته حائز اهمیت آنکه در پایان همه نشست‌ها و گفت‌وگوها همچنان همه گزینه‌ها روی میز آمریکا بوده و هست و تمام امتیازدادن‌های دولت یازدهم به آمریکا حتی در حد حذف تهدید لفظی و تلویحی نظامی آمریکا علیه ایران نیز به‌کار نیامد! اگر هم قرار بود دلمان را به این خوش کنیم که چه کسی پای سخنرانی نشست و سالن را ترک نکرد، وزیر خارجه ما پای سخنرانی اوباما نشست و وزیر امور خارجه آمریکا پای سخنرانی روحانی، خیر؛ و اگر ریزتر وارد تعاملات شویم، گزاره‌های قابل تامل‌تری نیز خواهیم یافت... ما چه چیزی نصیب‌مان شده که بخواهیم به ادامه این روند آن هم با سرعت بیشتر و تحت ذوق‌زدگی بسیار حامیان دولت خشنود و خوش‌بین باشیم؟! از سویی آنچه از دست داده‌ایم، ما را کمی نسبت به ذکاوت دیپلماتیک اهالی سیاست خارجی دولت بی‌اعتماد می‌کند... 

*** 

آیا انتقادات ما نشان از بی‌اعتمادی ما به هیات دیپلماتیک‌مان دارد و آیا در صورت چنین چیزی، موضع ما بر خلاف موضع رهبری نخواهد بود که فرمودند ما به هیات دیپلماسی‌مان اعتماد داریم؟ برای پاسخ به این سوال لازم است سوال دیگری بپرسیم؛ آیا اعتماد به دولت بدین معناست که این دولت را عاری از اشتباه و معصوم می‌دانیم؟! اعتماد به دولت آن است که می‌دانیم و یقین داریم که این دولت و هیات دیپلماسی‌اش در جهت تامین منافع کشور و ملت گام برمی‌دارند اما آیا چنین یقینی در مورد نیت دولتمردان و اعتماد به تلاش‌شان در جهت تامین منافع ملی‌مان، لزوما ما را به تصدیق راه‌های در پیش گرفته شده توسط دولت برای تامین منافع ملی خواهد رساند؟ و حتی آیا اعتماد به هیات دیپلماتیک خودی، یعنی از حیله‌های هیات دشمن نیز چشم بپوشیم و آنان را نیز معتمد بدانیم؟! 

اگرچه اصلاح‌طلبان، معصومی قدیس‌وار از دولت یازدهم و تیم دیپلماتیک آن ساخته‌اند که هیچ خطا و اشتباهی را برایشان متصور نیستند اما برای دلسوزان نظام که تحرکات دیپلماسی را نه از تنگنای منافع جناحی و سیاست‌زده، بلکه از گستره مصالح و منافع ملی می‌نگرند، هیچ‌کس نه از خطا و نه از خطاب انتقاد قرار گرفتن مصون نیست و لاجرم همه عملکردها دقیق رصد می‌شود و گزاره‌ها حلاجی، تا مبادا کسی جایی بی‌آنکه بداند، خطایی برود. اگرنه که با روندی که رسانه‌های اصلاح‌طلب در پیش گرفته‌اند، اگر سیاست خارجه ایران راه اشتباهی هم بپیماید، هیچ‌کس و حتی خود هیات ایرانی هم باخبر نمی‌شود و امتیازش می‌رسد به آمریکایی‌ها! آیا شایسته است دولت همین انتقادات به راهبردها را هم برنتابد و سیل برچسب و تهمت نصیب هر کسی شود که نمی‌خواهد دولت را معصوم ببیند؟! همه هفته‌های گذشته هیچ‌کس نگوید بالای چشم آمریکا ابرو است و حامیان دولت به‌جای شمارش جنایات آمریکا، مشغول دعوا با مخالفان آمریکا شوند؟! لاجرم ما هم اگر جای آمریکایی‌ها باشیم، آیا از پس این همه ذوق که حامیان افراطی دولت را به جنگ لفظی با مخالفان مذاکره کشانده، قیمت را بالا نبرده و به گرانفروشی در مذاکرات نخواهیم رسید؟! 

*** 

شیردال، نماد حسن نیت برای آغاز دیپلماسی با محتوای برقراری ارتباط سیاسی میان دو دشمن دیرینه بود که وقتی تقلبی از آب درآمد، دیپلمات‌های دولت یازدهم در قبال آن سکوت کردند و اظهارنظر پیرامون آن را به میراث فرهنگی سپردند و انگار نه انگار این تقلب تاریخی قرار بود یخ‌های سیاست را آب کند و به حوزه کاری آنان نیز مربوط می‌شود! آیا تقلبی بودن نماد یک حسن‌نیت نشان خوبی برای تقلبی بودن اصل حسن نیت ادعایی نیست؟! 
همه هراس همین است که ویترین دیپلماسی دولت یازدهم را هدیه‌های تقلبی که لابد از نظر دولت آمریکا اصل است! پر کند و ما به ازای این بنجل‌فروشی‌ها به ایران، عزتی باشد که در میان ژست‌های دیپلماتیک بر باد رفته و در نهایت همچنان تحریم‌ها لغو نشود و همچنان دارایی‌ها بلوکه باشد و همچنان کسی از ایران عذری نخواسته باشد و همچنان همه گزینه‌ها روی میز باشد...

مطلب مرتبط:
آقای روحانی! ما منتظر می مانیم...

/ 11 نظر / 455 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منتقد

گفتی: «اما برای دلسوزان نظام که تحرکات دیپلماسی را...» مشکل اول شما اینه که شما دلسوز «نظام» هستید! و اشباهتان همینجاست. باید دلسوز مردم و کشور باشید. اگر چنین باشید، با مردم و اصلاح طلب ها به تفاهم زیادی می رسید. آن هدیه رو هم آمریکا نمیدونسته که اصل نیست. دشمنان راستین ملت و کشور ایران میدونید کیا هستند؟ احمد خاتمی و افراطیونی شبیه به او که تاریخ ایران را فقط 1400 سال می دانند: «این آدم بی‌شخصیتی که در مذاکرات ایران و آمریکایی‌ها با کمال بی‌ادبی به ملتی با "تمدن 1400 ساله" اهانت می‌کند مصداق واقعی تفکرات آن‌هاست.» این فرد خودش بزرگترین توهین رو به مردم ایران می کنه، بعد در ژستی نمادین، معترض دیگران میشود. تویی که ارزش برای ایرانی و ایران قائل نیستی، توهین مجسمی هستی که نظامی به نام جمهوری اسلامی به تو تریبون می دهد! اصول گرایان ثابت کرده اند که لیاقت حکومت بر کشور ایران را ندارند. متاسفانه به زور اسلحه خودشان را بر مردم ایران تحمیل کرده اند.

منتقد

و در مورد سخنان رهبر نظام: ایشون متاسفانه باز از جانب مردم ایران حرف زد و آنها را دشمن آمریکا نامید. بهتر نیست که نظر راستین مردم را از خود مردم بپرسیم؟ همین نظر سنجی که نتایج اولیه اش نشان از موافقت اکثریت با رابطه با آمریکاست...کسی که بین مردم زندگی کرده باشه، می داند که اکثریت مردم دشمنی با آمریکا ندارند... به خاطر همین هست که افراطیون از انجام نظرسنجی هراسیدند... چون می دونستند نتیجه اش براشون تلخه و در تضاد با نظر حاکمیت است... عالم الهدی و احمد خاتمی و افراطیون، 13 آبان را نظر مردم ایران در مورد آمریکا معرفی کرده اند. من با این حرفشون موافقم و فردا ریاضی وار اثبات خواهم کرد که حامیان دشمنی با آمریکا و موافقین شعار مرگ بر آمریکا در اقلیتی مطلقند.

علی پور صفا

اینکه به دولت اعتماد داریم ولی انتقاد هم داریم، خیلی خوب بود. کاش این روند اعتدالی رو تندروهای اصلاح طلب هم داشتند... الکی فقط دولت اعتدال، دولت اعتدال می کنند، ولی اعتدال رو نمی فهمند، تندرو و افراطی هستند واقعا میراث فرهنگی اونقدر احمقه که نفهمیده اون جام تقلبی هست؟!!!

کامران

خانوم اسوپار با تمام احترامی که براتون قائل هستم اما شما و هم فکرانتون از روی تعصب حرف میزنید چون مخالف دولت هستید اینکه شما در مورد جام شیردالی حرف زدید ببینید خود امریکایی ها هم موقعی که این هدیه رو دادند ادعا نکردند که این جام اصل هست فقط چند تا کارشناس امریکایی که در سال 2004 این جام رو بررسی کردند گفتند اصل هست الانم بعضی ها کارشناسان میگند این جام مال مثلا دویست سال بیش هست به هر حال اونها به ما هدیه دادند مثل این می مونه که من به شما یه گل بدم حالا ممکنه این گل مصنوعی باشه ولی شما یا هر کس دیگه این گل رو میپزیرید. اما اینکه گفتید ما امتیاز دادیم ببخشید از کدوم امتیاز حرف میزنید اینکه ما بعد از سی سال با امریکا یکم مودبانه تر حرف زدیم این یعنی امتیاز نه ما تا حالا امتیاز دادید نه اونها ما فقط با هم گفتگو کردیم گرچه ما باید امتیاز بدیم تا بتونیم امتیاز بگیریم این یه اصل هست . بعدشم مردم ما مدیریت تفکر اصولگرایی رو تو هشت سال دیدند و دیدند که چه بلایی سر مردم اورد و همین رهبری ازش حمایت میکرد همین رهبری با حمایت های کورکورانش از دولت نهم و دهم تو بدبخت کردن مردم نقش بسیار زیادی داشت

کامران

و باز شما گفتید دلسوزان نظام فلان حرف رو زدند ببخشید این مردم هر چی میکشند از همین دلسوزان نظام شما هست مردم ما مدیریت همین دلسوزان نظام رو قبلا دیدند که چه بلای سر مملکت اورد مردم رو همین افراد بدبخت کردند این دلسوزان نظام کی دلسوز مردم میشوند ؟ کی دلسوز کشور میشوند ؟ مردم ما در انتخابات حرفشون رو زدند مردم با رای که دادند گفتند ما میخواهیم با دنیا رابطه داشته باشیم دیگه این مردم با چه زبونی بگن دست از سر ما بردارید مردم میخواهند نفس بکشند .

منتقد

کیفیت: یه خاطره از خودم میگم تا به کیفیت راه پیمایی های حکومت پی ببرید: بچه مدرسه ای که بودم، برای اعتراض به رای دادگاه میکونوس ، به زور بردندمون یکی از خیابانهای شهر برای تظاهرات. یادمه به معلم پرورشی گفتم: «میشه نیایم؟» با تعجب گفت: «نه! نگیا!» اونجا که رسیدیم دیدیم بنده خداها تقصیری نداشتند بچه مدرسه ای ها رو جمع کنند ببرند تظاهرات، چون 20 نفر غیر بچه مدرسه ای دیده نمی شد. من که حاضری رو که خوردم جیم شدم و رفتم و البته نگاه کردم دیدیم پولی توی جیبم برای بازگشت به خانه نیست. ناچار پای پیاده گز کردم و به خانم برگشتم. و حالا بچه هایی که نمی دونند حتی آمریکا خوردنی هست یا پوشیدنی رو می برند برای نفرت پراکنی و «مرگ بر» سر دادن و پر کردن خیابان و نمایش های بی رونقشان... خاک وچوکشون. هر چه بیشتر تلاش حکومتی تلاش کنه، مردم را حامی خودش نشان دهد، بطور غیر مستقیم داره میگه مردم از من دورند...

امیررضا آل حبیب

با سلام و آرزوی موفقیت مطلب شما در سایت مهرورزی منعکس شد. http://www.mehrvarzi.ir/fa/50369

داود

دولت اعتدالي راستگويان! ما رو با همين تقلبي ها فريب ميده [ناراحت]

منتقد

چرا سه تا از کامنتهام رو پرپر کردی؟ [ناراحت]

منتقد

[وحشتناک]