آیا کسی هست از قرآن دفاع کند؟!

روزی که یکی از مداحان معروف پایتخت، با ریتم ترانه های رپ، برای میلاد یکی از ائمه-علیهم السلام- مولودی خواند، دلمان لرزید. حتی بار اول شنیدنش، باورمان را پر از تردید کرد که آیا درست می شنویم؟! متأسفانه درست می شنیدیم! دلمان لرزید، ملامتش کردیم، زبان به انتقاد های درگوشی! هم سپردیم، اما چند روز بعد باز زیر علمش سینه زدیم و اشک ریختیم؛ به همین سادگی!
انگار ندیدیم ردپای انحرافی را که مجلس به مجلس پررنگ تر می شد. قبل ترها همین مداح، آیاتی از قرآن را به مولودی خوانده بود و جماعت حاضر نیز با دست زدن! همراهی اش کرده بودند و هیچکس هم فکر نکرد که شأن معجزه ی رسول الله-صلی الله و علیه وآله- را همراهی دست و کف روا نباشد!
بعدترها هرچه گذشت، دغدغه هایمان بیشتر رنگ عادت و روزمرگی گرفت. قرار بود ما بال و پر بگشائیم و قدر آسمان بالا رویم، اما چنان به زمین دل بستیم که یارای پروازمان نبود، این شد که آسمانی ها را به زمین آوردیم و به خاکی زمینی مان آلودیم!
و حالا باز در بهت یک گستاخی باورنکردنی، سکوت کرده ایم. خبر توهین و جسارت به قرآن کریم توسط محسن نامجو- از خوانندگان پاپ کشور- که رسید، فکر کردیم عده ای باز به مبالغه و تعصبات بیجا، از کاه، کوه ساخته و پیراهنی علم کرده اند. چه خیال خامی ذهنمان را سرشار ساخته بود!
فایل صوتی ترانه ی محسن نامجو چندی است که از طریق اینترنت منتشر شده است. در این ترانه، آیاتی از سوره ی شمس و مزمل با آهنگ تند عربی خوانده می شود و انگار نه انگار که آنچه اینچنین به وهن گرفته می شود، واژه هایی است از آسمان که به معجزه ای، بر برهوت کویری روح ما باریده تا جانمان را سیراب کند.
آن روزها که قرآن را با کف و سوت همراه کردیم، سوی چشمانمان را اگر عافیت طلبی، کم نکرده بود، باید این روزها را می دیدیم. حالا هم اگر قرار است باز به یک عذرخواهی ساده، قصه ختم به خیر! شود، اگر قرار است باز آب از آب در دل هیچکس تکان نخورد و اگر قرار است به حنای توجیهات وکیل و برادر نامجو، ثانیه هایمان را رنگ بی خیالی بزنیم، باید منتظر باشیم که فردا روزی باز...
شاید با تساهل و تسامح بتوان باور کرد محسن نامجو، آنگونه که وکیلش می گوید، متن عربی اشعار را در منزل جا گذاشته و برای تمرین، آیات قرآن را بجای متن عربی خوانده است، اما آیا باور این توجیه کودکانه چیزی را عوض می کند؟! آیا جا گذاشتن متون عربی، حتی اگر حقیقت داشته باشد، دلیلی است برای خواندن آیات قرآن با موسیقی جاز؟! فضل و تدین پدر نامجو را هم می توان باور کرد، اما آیا از این فضل، پسر را هم بهره ای بوده است؟! که اگر بود، یحتمل تشخیص قباحت و زشتی آنچه انجامش داده، از عهده اش خارج نمی شد!
قرار نیست کسی را به ارتداد و سب النبی متهم کنیم، اما سخن بر سر این است که آنچه صورت گرفته، سهوش هم، برخورد و مجازاتی را می طلبد که در قانون پیش بینی اش شده است.
اگر توهینی نه دراین حد که بسی پایین تر، در میدان مشاجرات سیاسی روی داده بود، یحتمل تاکنون کشور در میان جنجال های دو طرف قصه بهم ریخته بود و هر کس از حقانیت خود دفاع می کرد. ماجرای سایت نوسازی را که خاطرتان هست؟! حالا آیا کسی هست از قرآن دفاع کند؟! خودم را می گویم، خودت را، خودمان را!

یاعلی مدد

/ 65 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آه

سلام به شما نماز و روزه تون قبول درگه حق خوندم مطلبتون رو فقط میتونم بگم زندگی در این روزگار آدم رو شرمنده میکنه بازم سر میزنم البته با اجازه شما لینک وبلاگتون رو در وبلاگ خودم قرار میدم التماس دعا یا حق [گل]

عبدعاصی

سلام؛ هرچند حقیقتی تلخ بود ولی قلم تون شیوا و دلنشین بود. امیدوارم به زودی قامت دین مون راست بشه، با شمشیر کجش.... التماس دعا اللهم عجل لولیک الفرج

بنده خدا

سلام بر مومنین و عاشقان راه حق نمیدانم مقصر اصلی کیه ولی عمل مذکور بسیار قبیح و مستوجب مجازات هست اما آنقدر این مسائل رو لوس و ساده کرده اند که بسی بی حرمتی دیگری شده است خدا بر ما رحم کند خدا نکند این اضواع ادامه داشته باشد والا اگر بلا سرمان بیاید جای تعجب نیست هر چند سرمان آمده خبر نداریم خدایا ما رو ببخش و رحم کن و توفیق ادب و معرفت دین اسلام و قران عزیز را به ما عطا فرما تا از این گنجینه گهربار آسمانی بهره ها ببریم . یا علی [گل]

يه طلبه

اي بسوزه پدر تحجر!

یک طلبه

ااا کیرا جان این یه طلبه من نیستم ها![تعجب]

mlz

باسمه تعالي و بذكر حجته سخن حق و متن دلنشيني بود. براي دفاع از حق هميشه هم لازم نيست مستدل حرف زد به نظر من كار درستي ست كه با هر ابزاري دفاع كرد،‌گاهي منطق و استدلال گاهي عاطفه و احساس. هر دو لازم است. افسوس خوردم و به اين انديشيدم كه : از ماست كه بر ماست. به اميد ظهور مصلح و محيي دين.

باد صبا

این دستهای خالی و ساده دخیلتان،ما را فقط به رسم رفاقت دعا کنید! در این لیالی پر قدر، ملتمس دعای دوستانیم. یا علی

سارا

دستهای نیایش به آسمان رسیده تمام این لحظه های خیس دعا پیشکش چشمان نورانی صبح باد آبی ها غرق باران اند از ابرها بگو ! [گل] با قلمت بیا و چشمانت صوت شب های تنهاییم به سکوت نشسته .. [گل]

غزال

سلام کجایی خانوم خانوما !!! یعنی اینا همه اش زیر سر روزه هست و ماه رمضون؟؟؟!!! منظورم کم پیداییتون بودا ...

در سایه سار معرفت

لطیفا تو مرا با کوله باری از گناهم می پذیری ، و من خجل از کرده خویشم ... لطیفا آرزو دارم تا آخرین روز هستی، سر از سجده گاهت بر ندارم . التماس دعا