منفورترین جای تهران!

ضلع شمالی خیابان جمهوری - جمهوری اسلامی البته!- حد فاصل خیابان های فردوسی و بابی ساندز مرحوم!، برای من بی اغراق، منفورترین جای تهران است! چه می دانم، شاید هم منفورترین جای ایران!

من از بلندی دیوارهایش، از وسعت منحوس زمینش، از بودنش در قلب جفرافیایی سرزمین دوست داشتنی ام بدم می آید. بد آمدن، به یقین، بار معنایی آن تنفری را که در قلب من نشسته است، ندارد. اما چه می شود کرد؛ گاه واژه ها، مقابل احساس آدم کم می آورند!
گاه که از سر اجبار، سوار بر ماشین، از مقابلش می گذرم، تاریخ یک عمر خیانت و استعمار و استثمار، در ذهنم ورق می خورد. تاریخی که با مرورش یقین می یابم، این حس تنفر، نه مولود تعصبات خام ناسیونالیستی یا بنیاد گرایی و نژادپرستی که برآمده از منطقی عقلانی است. والبت برای استدلال بر پایه ی چنین منطقی، چندان هم نیاز به مرور تاریخ نیست. من اگر از غارت ثروت نفتی کشورم بگویم، اگر از تأسیس و گسترش فرقه های ضاله بنویسم، من اگر قصه ی فراماسونری مورد حمایت انگلیس را تعریف کنم، اگر برایت از آمار کمک های نقدی و تسلیحات شیمیایی و غیر شیمیایی به رژیم سابق عراق بگویم، تو شاید بگویی گذشته ها گذشته، نبش قبر که نباید کرد! - غافل که این تن شیطانی را هزار جان در بدن است!- تو شاید بگویی فرو ریختن دیوارهای بی اعتمادی، آن همه ارزش دارد که سفارت فخیمه ی بریتانیای کبیر!! را در ام القرای جهان اسلام تحمل کنیم که نه! حتی مشعوف حضورشان شویم و پرچین های عزت و غرورمان را که به بهای خون برادران و پدرانمان ساختیم، به احترامش ویرانه سازیم! تو شاید بخواهی بگویی که در هزاره ی مشکوک! سوم، حرف از اعتقاد یقینی، فکاهی غیر جذابی است که چهره ی ما را در اذهان عمومی دنیا متحجر نشان می دهد، تو شاید...
من اما، نمی خواهم نبش قبرکنم! من برایت از خانواده ای می گویم که دو فرزندشان را در بمب گذاری حسینیه ی سیدالشهدای شیراز از دست دادند، من از باغ اشغال شده ی قلهک می نویسم، من قصه ی جاسوسانی را می گویم که به نام سرباز اشتباهاً! وارد آب های جمهوری اسلامی ایران شدند، من برایت از پرواز تعدادی از هموطنانمان، در انفجارهای سه سال پیش اهواز مرثیه می خوانم، من... من اصلاً قول می دهم هیچ نگویم! من می خواهم منتظر بنشینم تا اجرا شدن دو خط آخراطلاعیه ی وزرات اطلاعات را با چشمانم ببینم:
"... بدیهی است به موازات پیشرفت تحقیقات و مراحل تکمیل اطلاعات، اقدامات حقوقی بین المللی و دیپلماتیک، توسط مراکز صلاحیت دار کشور،علیه آمریکا و انگلیس به عمل خواهد آمد."
ما بخیل که نیستیم هیچ، مشتاقانه می گوییم إنشاءالله. فرض محال که محال نیست، هست؟!

 

پی نوشت:
۱-
من إبایی ندارم که بگویم عمیقاً آرزوی جمهوری اسلامی ای بدون سفارت انگلیس را دارم. آخرروباه پیر در جمهوری هم سخت می تواند قدم بزند، چه رسد به جمهوری اسلامی!
۲-
یک سؤال: شنیدن جمله ی "محکوم می کنیم" در دیالوگ های سخنگوی وزارت امور خارجه - برای هر دولتی، چه فرقی می کند؟! - برایتان به تکراری آزاردهنده مبدل نشده است؟
۳-
آن ضمیرهای"تو" در اصل "او"هستند. من، نمی دانم چرا، اما دلم خواست بنویسم "تو". تو، نکند به خودت بگیری!

 یاعلی مدد

/ 19 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غزال

سلام با حصار بندی موافق نیستم. راستی انقدر اذیت شدم برا ورود به مدیریتم که رفتم اینجا http://ghazalekhamush.blogfa.com

امیر حسین

با سلام حضور شما ، خواهر گرامی ام با سلسله مقالاتی با عنوان اُلیگارشی ثروت و قدرت ، مسلخ آرمانهای انقلاب به روز هستم حق مطلب رو ادا کردی [گل]

جامانده

هو النور ... سلام ، منم دوست دارم هر روز بیام اینجا [لبخند] ممنونم از لطفت ... به قول یکی از بچه ها : جمعه ما بی "تو" حقارت می کشیم جمعه ما از خود خجالت می کشیم التماس دعا /یا مولا مددی !

دانشجوی هرز

به نام خداوند بخشنده مهربان سلام (( مربی ، شما بعد جنگ ، سینما زیاد می رفتی ، نه ؟ آخه برادر من ( خواهر من ) اینجا که تگزاس نیست ! )) (( میدونی سی ان ان و بی بی سی هر دوتاشون تو بوق کردن ؟ )) من که به سهم خودم خیلی این جای نفرت انگیز رو دوست دارم . چه پر باشه چه خالی .

یک طلبه

عزیزم چقدر فکر کردی یاده ابطحی افتادی؟! البته من ابطحی رو به خیلیها ترجیح می دم. چون خودشه!

جسد زنده

انطوری که شما گفتید، به خود نگرفتن سخت بود! زنده باشید و همینگونه که هستید انقلابی. علی علی

سارا مومنی

اقای متکی عزیز در سخنرانی جدیدشاندر دانشگاه شهید بهشتی در ژاسخ به دانشجویان کفته اند هیچ شرکت صهیونیستی در ایران فعالیت نمیکند ! اگر ایشان نتوانند شرکتهای صهیونیستی را در کشور ببینند چه امیدی به اعتراض دیپلماتیک به امریکاو انگلیس است؟ بگو ان شائ الله گربه بوده و بس.... تروریست یعنی چه؟

مقداد

سلام... شیطان کاری غیر از خالص کردن مومنین نداره ،بذار این بدبختم کارش بکنه، ......بذار معلوم بشه کیفای دست ما میدین کجاست؟..............شماهم جهت حال خود از مترو استفاده کنید تا وقت انقلاب سوم برسد[عینک]