تقصیر جمهوری اسلامی نبود؛ ما فرهنگ زندانی سیاسی نداشتیم!

حالا که زمان گذشته و می‌شود همه‌ی این 6 ماه حبس مجتبای دانشطلب را نه از پیش، بلکه با نگاهی از پس به نظاره نشست، شاید درست‌تر باشد که بگوییم تقصیر جمهوری اسلامی نیست؛ تقصیر جمهوری اسلامی نیست که دانشطلب در دادگاه بدوی تبرئه شد و در تجدیدنظر 6 ماه حبس گرفت و 6 ماه حبسش را هم بی رعایت حقوق زندانی سیاسی، بی مرخصی، بی عفو و بی خیلی چیزهای دیگر گذراند و بعد هم بی سر و صدا و بی عکس و بی مصاحبه و بی خیلی چیزهای دیگر به خانه بازگشت؛ تقصیر خود دانشطلب بود و همه‌ی این رفقای دور و برش که بلد نبودند زندانی سیاسی یعنی چه! تقصیر همه‌ی مایی بود که فرهنگ زندانی سیاسی (داشتن یا بودن) را نداشتیم یا نخواستیم رعایت کنیم!

زندانی سیاسی ما نه یک بار از داخل بند پیامی برای مردم (!) فرستاد، نه از او مقاله‌ای در جرس و بی‌بی‌سی و رادیو فردا و... منتشر شد و نه حتی یک بار همان دانشطلب دات‌آی‌آر ساده‌اش را از داخل زندان به روز کرد؛ نه بلد بود از نداشتن میوه و سبزی تازه در زندان گله کند؛ نه درد پدرش و بغض مادرش رسانه‌ای شد و نه ما هر روز از خاطره‌های داشته و نداشته‌مان با او پست احساسی و بغض‌آور زدیم! فرهنگ زندانی سیاسی نداشتیم دیگر... اصلاً زندانی سیاسی بی وکیل، آن هم وکیلی که هفته ای یک بار با اینجا و آنجا مصاحبه کند و آخرین وضعیت موکلش را گزارش دهد، زندانی سیاسی می‌شود؟! نمی‌شود دیگر!

ما فرهنگ زندانی سیاسی را رعایت نکردیم و چرا توقع داشتیم جمهوری اسلامی با او مثل زندانی سیاسی رفتار کند؟! جمهوری اسلامی که یقین دارد ما سر خودمان و حرف‌ها و واژه‌هایمان از بی‌بی‌سی در‌نمی‌آید؛ اهل تحریم انتخابات و راهپیمایی و... هم که نیستیم؛ نهادهای حقوق بشری هم که بابت دفاع مان از انقلاب اسلامی کلاً بشر نمی‌دانندمان؛ پس چرا از ما – به قول خود دانشطلب – کارگرزاده‌ها بترسد و حساب ببرد؟! مگر نه اینکه برای خیلی از این مدیران اتوکشیده و یقه بسته‌ی جمهوری اسلامی، مصادیق امنیت ملی را گزارش‌های بی‌بی‌سی و غوغای رسانه‌های آن‌ور آبی مشخص می‌کند، پس چرا از ما بی‌رسانه‌هایی بترسد که نهایت رسانه‌مان صفحات وبلاگ و فیس بوک و پلاس‌مان است که آن هم از بیم سوءاستفاده دشمن – در برهه‌ی حساس همیشه کنونی! – کمتر می‌شود که از انتقاد به جمهوری اسلامی به روز شود؟!

زندان رفتن ِ ما بی رسانه‌های جنوب شهری ِ کارگر و کارگرزاده قدر یک تیتر الجزیره و رویترز، قدر یک صحنه نمایش لباس خواب ندا آقا‌سلطان در شبکه‌های معاند، حتی قدر یک خبر فوری دروغ سایت بی‌بی‌سی از ممنوع‌التصویر شدن جیگر که مدیر عالی‌رتبه‌ی ضرغامی را به تکذیب وامی‌دارد، امنیت جمهوری‌اسلامی را خط‌خطی نمی‌کند؛ حتی روی زمین ماندن حرف رهبر انقلاب اسلامی که به همین مردان اتوکشیده‌ی جمهوری اسلامی گفت که با خطای جوانان انقلابی با اغماض برخورد کنید، امنیت ملی جمهوری اسلامی را خدشه دار نمی‌کند؛ آخر بی‌بی‌سی که دغدغه‌اش اجرایی شدن حرف رهبر انقلاب نیست!

فلان آقازاده بالش شخصی‌اش که در سلولش نباشد، اذیت می‌شود و باید هر طوری شده، به دستش رساند که مباد اذیت او و مصاحبه‌ی بستگانش آبروی جمهوری اسلامی را ببرد، اما مجتبای دانشطلب بیشتر حبسش را هم که روی زمین بخوابد و تختی نباشد، صدایش درنمی آید و هیچکس خبردار نمی‌شود؛ دوستانش هم که خبردار می‌شوند، حتی نوتی هم نمی‌زنند؛ حالا شما بگویید، ما فرهنگ زندانی سیاسی داشتن داشتیم؟! دانشطلب فرهنگ زندانی سیاسی بودن داشت؟! نداشتیم دیگر؛ قبول کنید!

مطالب مرتبط:

دیگربان؛ شما لطفاً ساکت!

/ 12 نظر / 645 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منتقد

این نشان از سطح بسیار نازل آزادی بیان در جمهوری اسلامیست که حتی موافقینش هم با اندک سخنی به زندان می افتند وای به حال منتقدین و مخالفینش. حکومت ضعیف یعنی این. خطوط قرمز نامحدود در جمهوری اسلامی و خداسازی از رهبر، فاجعه آفرین شده.

منتقد

هزاران نفر دیگر در این 34 سال، صرفا به دلیل حرف زدن، در زندان های ج.ا. پوسیدند. کاش یادی و نامی هم از آنها می کردید و می بردید. در ضمن صدا و سیما دربست در اختیار شماست و بی رسانه نیستید.

ناشناس

خوب حاج خانوم مقصر خودتان هستيد ميتوانستيد اعتراض كنيد حالا مكه جى شده همه در قبال قانون برابر هستند حزب اله غير حز ب اله نداره اين همه روزناهه نويس تو زندان هستند اين رفيق شما مكه نوبر بوده كه حلوا حلوا ميكنيد در ضمن معنى فاميل شما را نفهمدم جيه ( اسوبار)

ناشناس

به اخر كامنت من در مورد معنى فاميلتون جواب نداديد منطزرم....!

امیررضا آل حبیب

سلام و آرزوی موفقیت مطلب شما در سایت مهرورزی منعکس شد. http://www.mehrvarzi.ir/fa/41959

کامران

متاسفانه وقتی تو این کشور ازادی بیان که حق هر انسانی هست نباشه خب این اتفاقات می افتد . مثلا شما نگاه کنید هر کس ابراز عقیده میکنه بر علیه این حکومت بلافاصله میگن اقدام علیه امنیت کشور یا میگن ازادی حد و اندازه داره یعنی یه جور بازی با کلمات میکنند تا بتوانند با اون فرد برخورد کنند

نوشین

سلام خوشحال میشم اگه به دلنوشته های نوپای منم سری بزنی

منتقد

اعتراف خوبی بود. هم به آزاد نبودن انتخابات و هم به جایگاه اصلاح طلبان در بین مردم: «مطهری نماینده اصولگرای مجلس، همچنین درباره اینکه قطعاً شورای نگهبان اجازه شکست اصولگرایان در رقابت‌های سیاسی آتی کشور را نمی‌دهد، افزود: «اگر انتخابات کاملا آزاد باشد و نامزدهای اصلاح‌طلب رد صلاحیت نشوند و مشارکت بالا باشد»، معمولاً اصلاح‌طلب‌ها پیروز میدان هستند. نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه اصلاح‌طلبان خوشحال باشند با آمدن روحانی فضای گذشته از بین رفته، اظهار کرد که اصلاح‌طلبان بر اثر تجربیات ۱۶ سال گذشته به اعتدال گرایش پیدا کردند.» [لبخند]

محمد

سلام، احسنت و ما بلد نیستیم با غریبه درد و دل کنیم چرا که یاد گرفته ایم درد چون از خانه است ، دل هم باید همانجا باز شود برای آشنا برای کسی که پدر باشد یا مادر برای کسی که برادر باشد یا خواهر ...

منتقد

عجب! حالا که این حرفها رو زد اصول گرا نیست؟ در ضمن مهم حرف هست نه گوینده! [چشمک]

Whoops, looks like something went wrong.