جناب روحانی! کاش به ما خس و خاشاک گفته بودید...

قبل التحریر: این یادداشت 20 آبان 92 در صفحه‌ی دو روزنامه‌ی جوان به چاپ رسیده است. (+)

رئیس دولتی که اصلی‌ترین شعار او اعتدال بوده است و در همان اولین نشست خبری‌ بعد از منتخب شدنش که هنوز دولت را تحویل نگرفته بود، خود را رئیس‌جمهور همه‌ی ملت ایران نامید، روز گذشته (19 آبان 92) در خانه ملت و در مقابل نمایندگان مردم، همه‌ی مردمی را که به او رأی نداده بودند، خشونت‌طلب و افراطی و خودرأی و... نامید و صدای اعتراضی هم از هیچ نماینده مجلسی بلند نشد!

روحانی در صحن علنی مجلس و در حالی که در مقام گفتن از اهمیت رأی مردم بود، تلویحاً فقط کسانی را «مردم» خطاب کرد که به او رأی داده‌اند و باقی را با الفاظی خطاب کرد که هم توهین به سایر کاندیداهای انتخابات و هواداران‌شان و رأی‌دهندگان به آنها بود؛ هم خلاف شعارهای اعتدال- اعتدال رییس دولت یازدهم بود و هم خلاف شأن رئیس‌جمهوری که از قضا لباس روحانیت هم بر تن دارد. حسن روحانی روز گذشته در مجلس گفت: «مردم در 24 خرداد به افراط، تفریط، خشونت، خودرأیی، تک‌رأیی، عدم مشورت و عدم‌تدبیر رأی ندادند و به اعتدال، تدبیر و عقلانیت رأی دادند.»

بسیاری در انتخابات کاندیدایی غیر از رئیس‌جمهور فعلی داشتند و مشی اصولگرایانه نیز با شعارهای اصلاح‌طلبانه حسن روحانی متفاوت بود؛ اما نتیجه انتخابات که اعلام شد، اصولگرایان آن همه پایبند اصول بودند که رقابت را تمام شده بدانند و پس از اعلام نتایج، روحانی را نه رقیب انتخاباتی که رئیس‌جمهور خویش بدانند.

حسن روحانی اما به دفعات نشان داده که گویا هنوز در فضای رقابتی قبل از انتخابات به سر می‌برد و همچنان نه فقط کاندیداهای انتخابات خرداد ماه را رقیب خویش می‌داند و برخلاف شعارهایش مبنی بر تشکیل دولت فراجناحی، از آنها در حلقه مدیرانش بهره نبرد، بلکه حتی از مردمی هم که به او رأی نداده‌اند، هنوز دلخور است و اصلاً وقتی می‌گوید مردم، منظورش فقط همان 51 درصد رأی دهنده به خودش است و 49 درصد باقی مانده که کاندیدایی غیر او گزیده‌اند، نه فقط مردم نیستند که افراطی و خشونت‌طلب و خود رأی و... دانسته می‌شوند! این مشی نه اخلاقی است و نه موافق سیاست و تدبیر و نه اعتدالی؛ ما تصورمان این است که حسن روحانی نه فقط رئیس‌جمهور آن 51 درصد که رئیس‌جمهور همه مردم ایران است؛ کاش رئیس‌جمهور این باورمان را بیش از این خدشه‌دار نکند.

***

سال 88 احمدی نژاد در میدان ولی عصر تهران گفت که «در انتخابات ایران ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین کننده اصلی بوده‌اند. حالا چهار تا خس و خاشاک این گوشه‌ها کاری می‌کنند. بدانید این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنان نخواهد گذاشت. ۷۰ میلیون ملت ایران و ۴۰ میلیون شرکت کننده در انتخابات همه عزیزند، همه ملت ایرانند و همه همدلند و دولت خادم همه آنان و در خدمت همه آنهاست. رقابت‌ها به پایان رسید و دوره دوستی‌ها و ساختن‌ها آغاز شد...»

از آن روز تاکنون اصلاح‌طلبان با جنگ رسانه‌ای جا انداختند که رئیس‌جمهور احمدی نژاد به آنان خس و خاشاک گفته، حال آنکه محمود احمدی‌نژاد فقط برهم‌زنندگان امنیت شهر را خس و خاشاک نامید‌؛ ولی آنها با دروغ حرف‌شان را به کرسی باورها نشاندند. حال در برابر توهین‌های حسن روحانی به 49 درصد رأی‌دهندگان و کاندیداهایشان، می‌گوییم احمدی نژاد که به مخالفانش خس و خاشاک نگفت؛ اما جناب روحانی! کاش شما ما را خس و خاشاک می‌دانستید؛ ولی در خانه خودمان، حامی افراط و خشونت و خودرأیی و... خطاب مان نمی‌کردید!

/ 48 نظر / 520 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منتقد

باید از آقایون پرسید که براستی چرا سخنان صریح حضرت علی را کنار می گذارید و به دنبال تفسیر کردن آن می روید. جز این است که این سخنان خوشایدتان نیست و مضمونش با آنچه می گویید همخوانی ندارد و از این روی سخن صریح را رها کرده و به تفسیر خودساخته تان می چسبید؟

منتقد

کامنتدونی وبلاگ رو همونجوری میذاشتی باشه چرا باز تاییدیش کردی؟ راضی به زحمتت نبودیم. اینجوری هی باید بری پشت صحنه ببینی کامنتی هست یا نه. چه کاریه آخه

من از اولین بار هم که این حرفها گفت بغض گرفتم پس اعتدال یعنی من بر حقم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

كوثر بهشت

روحاني فكر مي كند اگر بي ادبي هاي ناشي از غرور و تكبرش را لاي زرورق واژه هاي شيك بچيند، ديگر ناسزا نيست؛ اما بي ادبي، بي ادبي ست، هر چند شيك و كادو شده تحويل مخاطب داده شود... يقين داشته باشيد بيشتر از اينها از شخصيت خودش رو خواهد كرد....

مجید

از خداوند می خواهم سرانجام آقای روحانی را به خیر کند. ما از روز نخست می دانستیم که اشخاص وزین، عادل، آگاه و با تقواتری در میان کاندیداهای ریاست جمهوری وجود دارد و بنابراین به وظیفه عمل کرده و به اصلح رای دادیم. و اکنون سکوت کرده و چشم به دهان رهبر دوخته ایم. تا کی مصلحت بداند و حکم دهد و اطاعت امر ایشان بر ما تکلیف شود و آنگاه نوبت ماست ... . اللّهم عجّل لولیّک الفرج

حسن

روحانی حیا کن

منورالفکر

سلام خوشحال میشم سری بزنید ونظرتون رو بفرمایید

ترنم

سلام آیجی خانم،خوبی؟ وقتی میگه مردم به اون چیزا رای ندادن یعنی اونایی که رای دادن به چیزای خوب خوب رای دادن!فوق فوقش اگه قرار باشه به کسی بر بخوره باید به اونی که کلا رای ندادن بر بخوره!خوشحال باش دیگه آبجی

دختر نسل سومی

سلام داشتم نظرات چند سال پیش وبلامو نگاه میکردم به وبلاگ شما بر خوردم خوشحال میشم تشریف بیارید وبلاگم یاعلی

همتون دروغگویید...